Mica Unire

Mica Unire la Școala Gimnazială „Mihail Sadoveanu„ Fălticeni

acțiune ce face parte din Proiectul educativ al I.S.J. Suceava – ”România Unită

Iarna s-a instalat și în orașul nostru, amintindu-ne de iarna lui 1859, când s-a înfăptuit Mica Unire. Elevii noștri au căutat informații despre domnitorul Alexandru Ioan Cuza și despre importanța zilei de 24 Ianuarie pentru români, au vizionat filme documentare. Unii și-au verificat cunoștințele, completând un rebus. Cei mai mici (mândri de costumele lor populare) au colorat cu atenție desenele cu Hora Unirii și au expus lucrările, pentru a fi admirate de părinți și bunici. Sperăm că au înțeles ceea ce ar trebui să știm toți: că Mica Unire a însemnat un pas uriaș în istoria neamului nostru. Mai apoi, cu mic, cu mare, s-au prins în horă și au cântat: „Hai să dăm mână cu mână…„
A consemnat,
Pașcovici Elena (consilier educativ)
18 1 3 4 5 8   1415119

 

This entry was posted in Fără categorie. Bookmark the permalink.